Spacery do Tyńca z GeoAsystą

GeoAsysta dr Witek Warcholik zaprasza na wycieczki piesze, rowerowe, nordic walking, autokarowe i kajakowe do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Pierwsi Benedyktyni dotarli tu już w XI wieku, najstarszy klasztor w Polsce, obchodził 970-lecie fundacji, 75-lecie powrotu benedyktynów do Tyńca oraz 50-lecie nadania św. Benedyktowi miana głównego patrona Europy.

Benedyktyni skupieni są na świecie w 14 niezależnych kongregacjach traktowanych w Kościele jako osobny zakon. Ponadto istnieją klasztory Benedyktynów niezrzeszone w żadnej kongregacji. W Polsce istnieją klasztory: w Tyńcu, Biskupowie (w rejonie Głuchołazów) i Lubiniu pod Poznaniem. Są to Benedyktyni Kongregacji Zwiastowania, założonej w 1920 roku. Liczba zakonników tej kongregacji na świecie to ok. 500 (w Polsce około 60).

Dziś klasztor w Tyńcu to między innymi:
a) Muzeum - Lapidarium, w którym zgromadzono zbiory miejscowych odkryć archeologicznych, elementy architektury romańskiej,
b) Placówka edukacyjno-kulturalna:
- sale w których odbywają się koncerty, konferencje i wystawy, spotkania rekolekcyjno-medytacyjne,
- 30 pokoi mieszkalnych dla gości,
- Benedyktyński Instytut Kultury Chronić Dobro, organizujący szereg wydarzeń kulturalnych (warsztaty, kursy, rekolekcje) dla promowania dziedzictwa mniszej duchowości, kultury, historii.